Wakacje z Covidem na Majorce

Kiedy wirus szaleje z coraz większą siłą pełny samolot wyleciał z Krakowa do Hiszpanii na Majorkę. Jesteśmy u babci która mieszka w turystycznej miejscowości na Majorce. Widziałam 1 hotel otwarty, a koło niego grupkę rodaków. Ale ogólnie  jest garstka turystów i sami polacy i to jest fajne. Plaża pusta, można spokojnie iść na spacer bez ocierania się ani patrzenia na zapijaczone czerwone gęby turystów. Wyspiarze są w kryzysie bo turystyka padła.. Stoiska z pamiątkami, ręcznikami zamknięte. A te otwarte mają ceny z kosmosu. Place zabaw są zamknięte, choć dzieci chodzą do szkoły, grają w piłkę na boisku. Darmo szukałam miejsca gdzie mała może się wyszaleć, tylko na plaży.

Placyk

Targowiska ograniczone do sprzedaży owoców i warzyw, na ulicach w maseczkach trzeba chodzić. Na wyspie sytuacja jest opanowana i od początku pandemii zanotowano tylko ok 1000 przypadków. Bardzo przestrzegają restrykcji, w każdym sklepie przy wejściu stoi pracownik, aby zwrócić uwagę jak masz maskę źle założoną lub nie przemyjesz rąk żelem dezynfekującym. W centrum handlowym tłumy, ludzie kupują na potęgę.. Odkąd mam świadomość że konsumpcja niszczy naszą planetę taki widok mnie po prostu wkurza, czy naprawdę potrzebujesz tyle szmat!!? Życie niby normalne ale kryzys jest. 80 % wyspy żyje z turystyki, a teraz dostają pomoc od państwa.  Jeżeli ta sytuacja się przedłuży, a w mojej opinii tak się stanie, a może nawet już nie wróci do tego co było, wyspa się pogrąży jak i inne miejsca które żyją tylko z turystyki. Place zabaw zamknięte, sale zabaw też, na plaży wieje bardzo, ale udało się kilka razy pobawić foremkami w piasku, na wejście do wody za zimno.

Wczoraj byliśmy z wizytą u kuzynki taty co ma dzieci w wieku 6 i 4, to mała się wyhasała, ale wiem że brakuje jej kontaktu z rówieśnikami. Kuzyn mojego stwierdził, że ich życie też się zmieniło od czasu pandemii, niektórzy znajomi nie chcą się spotkać bo się obawiają wirusa. Szkoły na razie są otwarte i reklamują ciekawe maseczki dla dzieci na lekcje języków i aby lepiej rozumieć nauczyciela. Maseczki z plastiku aby nie tylko słyszeć ale i widzieć co mówi nauczyciel.

Źródło: dhgate. com

Trochę szkoda mi tych miejsc dotkniętych kryzysem turystycznym że względu na ludzi, ale przyroda na tym zyska. Dziwny widok wędkarzy na plaży tuż pod Palmą gdzie zawsze były tłumy. Mój mówi że jak był mały to był normalny widok. Turystyka na Majorce liczy sobie ok 50 lat, odkąd zmarł Franco. I w ciągu tego czasu wyspa została zabudowana hotelami, autostradami itd. Nic, było fajnie zobaczyć piękną wyspę w innym obliczu.. A teraz czekam na samolot powrotny🙂

Puste plaże w Port de Alcudia

O Mamapo40

Matka polka po 40, która chce podzielić się własnymi doświadczeniami późnego macierzyństwa i przedstawic blaski i cienie bycia Mamą
Ten wpis został opublikowany w kategorii COVID 2019, Późne macierzyństwo i oznaczony tagami , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Leave a Reply